Ip Man - Film

02.03.2024

Ip Man

Ip Man, je biografický film z roku 2008 z Hongkongu, který se zabývá životem Ip Mana, velmistra bojového umění Wing Chun a učitele Bruce Leeho. Film se zaměřuje na události v Ipově životě, které se údajně odehrály ve městě Foshan během druhé čínsko-japonské války. Film režíroval Wilson Yip a hlavní roli Ip Mana ztvárnil Donnie Yen, s choreografií bojových umění od Sammo Hunga. Vedlejší obsazení zahrnuje Simona Yama, Lynn Hung, Lam Ka-tunga, Xing Yua, Hiroyuki Ikeuchiho a Tenmu Shibuyu. Film byl společnou produkcí Číny a Hongkongu a byl posledním filmem distribuovaným společností Mandarin Films.

Ip Man je první film ze série filmů o Ip Manovi. Měl premiéru v Pekingu 10. prosince 2008 a v Hongkongu 19. prosince 2008. Před uvedením filmu do kin oznámil Raymond Wong, že bude pokračování; druhý díl s názvem Ip Man 2 byl uveden v dubnu 2010, třetí díl s názvem Ip Man 3 byl uveden v roce 2015 a Ip Man 4: Finále byl uveden v roce 2019. Ip Man vydělal více než 22 milionů dolarů po celém světě, přestože nebyl uveden v Severní Americe a většině Evropy. Po svém úspěchu byl film nominován na 12 cen Hongkongské filmové asociace, z nichž získal ceny za nejlepší film a nejlepší choreografii akcí.

Děj Film se odehrává v roce 1935 ve městě Foshan, které je centrem jihočínských bojových umění, kde studenti různých škol soutěží mezi sebou. Ip Man, nejzkušenější bojovník ve městě, si udržuje nízký profil a získává pověst díky přátelským soubojům s ostatními mistry. Jednoho dne místní potížista jménem Yuan ztratí svůj draka, který přistane na stromě v zahradě rodiny Ipových. Když si ho vezme zpátky, vidí, jak Ip poráží kolegu bojovníka Liova v souboji. Ačkoli se Ip a Lio dohodli, že zpráva o vítězi zůstane tajemstvím, Yuan rozšíří příběh po celém městě a Lioa tak nechtěně ztrapní. Yuanův bratr Lin, majitel restaurace a žák Lioa, veřejně haní Yuana, když se snaží domluvit odvetný zápas mezi Lioem a Ipem, a Yuan z domu uteče.

Během druhé čínsko-japonské války jsou Ip a jeho rodina nuceni přestěhovat se do zchátralého bytu poté, co Japonská císařská armáda zabaví jejich dům k použití jako vojenského štábu. Když jim docházejí cennosti, které by prodali za jídlo, dostane si Ip práci v uhelném dole v roce 1938 vedle Lina, který doufá, že se smíří se svým bratrem, ale nedaří se mu ho najít. Generál Miura, japonský mistr karate, zřídí arénu, kde se čínští bojovníci mohou utkat se svými vojáky o pytel rýže. Bývalý policista Li Zhao, nyní tlumočník pro Japonce, navštíví důl, aby najal kohokoli, kdo je ochoten bojovat. Ip odmítá, ale Lin souhlasí s účastí. Lin a další dva bojovníci se postaví Miurovi, ale Miura je zahnán a zabije Lina, když odmítne kapitulovat. Ip, znepokojen Liovým zmizením, se rozhodne zúčastnit se soubojů.

Na aréně vidí Ip, jak mistr Liu je přemáhán třemi karatekami. K hrůze čínských přihlížejících, včetně Ipa, Liu vezme trochu rýže navzdory své prohře a je zastřelen do hlavy sadistickým Miurovým zástupcem plukovníkem Satem. Když si uvědomí, že Lin je mrtvý, rozzuřený Ip požaduje bojovat s 10 karateky, což způsobí zmatení u Miury a Liho a pobavení u Sata. Všichni přítomní jsou šokováni, když brutálně porazí všech 10 soupeřů, což si získá úctu Miury, který po Ipu požádá, aby se vrátil, a ptá se ho na jeho identitu. Ip říká, že je jen čínský muž, ale Li místo toho dá jeho celé jméno. Poté Ip kárá Liiho, že vědomě vystavil jeho krajanům nebezpečí.

Jin Shanzhao, výborný severní mistr bojových umění, který kdysi porazil všechny mistry ve Foshan kromě Ipa, nyní vede bandu loupežníků a obtěžuje pracovníky bavlnářského mlýna, který provozuje Ipův přítel Chow Ching-chuen. Ip souhlasí s tím, že bude pracovníky učit Wing Chun pro sebeobranu. Když se banda vrátí, pracovníci jsou schopni je zdržet dost dlouho, aby dorazil Ip a porazil Jin a Yuana, nyní součást gangu. Poté, co Jinova banda Foshan opustila, Ip se setká s Yuanem a informuje ho o smrti jeho bratra a dá mu malý plechový dílek, který patřil Linovi. Emocionální Yuan otevře dílek a najde v něm svého draka, což ho motivuje, aby opustil gang.

Když Ip nevrátí do arény, Miura Liho bije a posílá Sata, aby ho našel. Poté, co přemůže Sata a jeho vojáky v bytě, Ip a jeho rodina prchají a skryjí se v domě Liho. Japonci se dozvědí o bavlnářském mlýně a vezmou pracovníky jako rukojmí. Navzdory Liho varováním se Ip vzdává Japoncům a prosí Chowa, aby vzal jeho ženu a syna do Hongkongu pro jejich bezpečí. Miura požádá Ipa, aby trénoval japonské vojáky v čínských bojových uměních, ale Ip odmítá a vyzve Miuru k souboji. Ačkoli Sato trvá na tom, že Ipa popraví, Miura přijímá výzvu, aby zachoval svou čest a potlačil čínský duch. Tajně Sato hrozí Ipu smrtí, pokud generál nevyhraje.

Když ho lidé ve Foshanu sledují, Ip Miuru poráží po dlouhém a těžkém boji. Podívá se na veselící se dav a uvidí svou ženu a syna, Ip je postřelen v rameni Satem. Když dav přemáhá japonské vojáky, Li se podaří zabít Sata jeho vlastní zbraní. Ip je odveden Chowem v chaosu a podaří se mu uniknout s rodinou do Hongkongu. Závěrečný montáž a titulky odhalují, že Ip strávil zbytek svého života prací na šíření učení Wing Chun, zakládáním školy a výcvikem několika studentů, včetně Bruce Leeho.

Obsazení Donnie Yen jako Ip Man, syn bohaté rodiny a jediný praktikující bojovník ve Wing Chunu ve Foshanu. Lynn Hung jako Cheung Wing-sing, manželka Ipa Man. Hiroyuki Ikeuchi jako generál Miura, japonský generál a karate mistr, který se snaží prosadit dominanci svých tradičních technik před čínskými. Tenma Shibuya jako plukovník Sato, sadistický japonský plukovník a Miurovým druhem velení. Gordon Lam jako Li Chiu, policista a známý Ipa Mana. Fan Siu-wong jako Jin Shanzhao, agresivní severní bojovník, který přichází do Foshanu, aby vyzval ostatní mistry s nadějí na založení školy a vymanění se z chudoby. Simon Yam jako Chow Ching-chuen, obchodník a známý Ipa Mana, který si od něj půjčí peníze na založení bavlnářského mlýna. Xing Yu jako Lin, první syn majitele restaurace ve Foshanu, nadaný bojovník a nejlepší přítel Ipa Mana. Wong You-nam jako Yuan, druhý syn majitele restaurace ve Foshanu, který způsobuje mnoho problémů a často se hádá se svým bratrem. Calvin Cheng jako Chow Kong-yiu, syn majitele bavlnářského mlýna, který se zajímá o učení kung fu od Ipa Mana. Chen Zhihui jako mistr Liu, mistr bojových umění ve Foshanu, který se kvůli japonské invazi obrací na zápasení, aby se podpořil. Sato ho zabije, když se pokusí získat odměnu, i když prohrál zápas.

Výroba Chtěli jsme tento film udělat, protože Ip Man byl muž, který inspiroval svět a společnost jako celek. Byl to člověk, který věřil v určité morální a etické principy, a chceme tento film použít jako platformu k předání těchto hodnot divákům. Pro mě to byla nejdůležitější část vytváření tohoto filmu.

—Režisér Wilson Yip o natáčení filmu Ip Man

Nápad na biografický film o Ip Manovi vznikl v roce 1998, kdy Jeffrey Lau a Corey Yuen diskutovali o myšlence vytvořit film založený na mistrův bojovým umění. Studio Paragon Films Ltd, které vyrábělo navrhovaný film, však zkrachovalo a projekt byl zrušen. Producent Raymond Wong se rozhodl vyvinout vlastní film o Ip Manovi s plným souhlasem jeho synů a nechal filmaře vyrazit do Foshanu, aby zkoumali život Ip. Ip Chun, nejstarší syn Ipa Mana, spolu s mistrem bojových umění Leo Au-yeung, Jun Gao a několika dalšími praktikujícími Wing Chun působili jako techničtí poradci filmu. Hlavní natáčení filmu Ip Man začalo v březnu 2008 a skončilo v srpnu; natáčení probíhalo v Šanghaji, která byla použita k architektonickému zrekonstruování Foshanu. Během natáčení vznikly konflikty mezi producenty filmu Ip Man a filmařem Wong Kar-wai kvůli pracovnímu názvu filmu. Wong, který také vyvíjel vlastní biografický film o Ip Manovi, se střetl s producenty poté, co se dozvěděl, že jejich film bude pojmenován Velký mistr Ip Man (čínsky: 一代宗師葉問), což bylo příliš podobné názvu Wongova filmu, Velký mistr.

Ip Man je první film založený na životě Ip Mana. Také označuje čtvrtou filmovou spolupráci mezi režisérem Wilsonem Yipem a hercem Donniem Yenem. Dvojice se opět spojila s kolegou Simonem Yamem po filmu SPL: Sha Po Lang z roku 2005. Scénář k filmu Ip Man napsal Edmond Wong, syn filmového producenta Raymonda Wonga. Wong byl scénáristou druhé spolupráce Yipa a Yena, Dragon Tiger Gate z roku 2006. Nejstarší syn Ipa Mana, Ip Chun, jeho student Leo Au-yeung a zlatý medailista v Changquanu To Yu-hang působili jako techničtí poradci filmu a poskytovali rady o příběhu filmu a choreografii bojových umění. Hudbu k filmu složil zkušený japonský skladatel Kenji Kawai, který působil také jako skladatel filmu Dragon Tiger Gate z roku 2006, ve kterém hráli Wilson Yip a Donnie Yen jako režisér a herec.

Předprodukce Film byl původně plánován v roce 1998, kdy Jeffrey Lau a Corey Yuen poprvé přemýšleli o myšlence vytvořit film založený na Ip Manově životě. Donnie Yen se přihlásil k projektu s nadějí, že bude hrát Ipa, s tím, že Stephen Chow bude spoluhrát jako Bruce Lee. Yen podepsal smlouvu a obdržel část honoráře. Studio, které film produkovalo, však zkrachovalo, a projekt byl zrušen.

V prosinci 2007 byly oznámeny plány na vytvoření nového filmu o Ip Manovi, když filmaři zkoumali jeho život ve Foshanu. Producent Raymond Wong uvedl, že film bude mít podobný vzhled a pocit jako SPL: Sha Po Lang. Dne 26. února 2008 se konala tisková konference k filmu ve Foshanu, kde bylo oznámeno, že Wilson Yip bude režírovat film, zatímco Yen se objeví v hlavní roli jako Ip. Lynn Hung, Lam Ka-tung, Simon Yam byli oznámeni jako herci ve vedlejších rolích, zatímco Sammo Hung bude sloužit jako choreograf bojových umění filmu. Režisér obsazení Zhang Yan Bin trávil tři měsíce obsazováním herců do různých rolí filmu. Během hlavního natáčení v březnu 2008 již dokončil obsazení.[11]

Natáčení Hlavní natáčení filmu Ip Man začalo v březnu 2008 a skončilo koncem srpna. Většina filmu se zaměřuje na události kolem Ipa Mana, které se odehrály ve Foshanu v letech 30. a 40. let během druhé čínsko-japonské války. Jelikož budovy v dnešním Foshanu jsou architektonicky odlišné od těch z doby filmu, filmaři se rozhodli natáčet ve Šanghaji, aby bylo možné rekonstruovat vzhled Foshanu v 30. letech. Některé scény filmu se však natáčely ve Foshanu. Kostýmy filmu navrhl Lee Pik-kwan. Scény bojových umění v Ip Manovi byly choreografovány Sammo Hungem a jeho týmem. Hung pracoval jako koordinátor bojových umění ve filmu s Donniem Yenem v roli Ipa.

Po hlavním natáčení filmu bylo natočeno několik dodatečných záběrů a závěrečných scén. Donnie Yen trávil hodně času tréninkem bojových umění, včetně Wing Chun, aby se připravil na roli Ipa Mana. Před natáčením se nechal krmit informacemi od expertů na bojová umění, jako je právě Leo Au-yeung, jediný žijící student Ipa Mana a jeho syn Ip Chun.

Promoci První oficiální trailer k filmu byl zveřejněn 8. srpna 2008. Společnost Mandarin Films a výrobce filmu uváděli, že první trailer k filmu byl zveřejněn o měsíc později, 8. srpna 2008. Dne 11. prosince 2008 se v Hongkongu konala předpremiéra filmu v kinosále Grand Theatre v Kowloonu. V Pekingu byla předpremiéra filmu pořádána v Grand Theatre Dalian ve čtvrti Dongcheng. Předpremiéra filmu se konala 12. prosince 2008 v Grand Theatre. V Číně se film dostal do kin 19. prosince 2008, ale v Číně nebyl film oficiálně uveden. Po svém uvedení v Číně byl film uveden v 15 zemích a na třech kontinentech, včetně Turecka, Indie, Japonska a Spojených států. Jelikož v Číně nebyl oficiálně uveden, nenašel si zahraniční distribuci a zůstal tak v limitovaném distribučním okruhu.

Dne 20. prosince 2008 měl film premiéru v Hongkongu. V Hongkongu se film umístil na prvním místě v tržbách až do tří týdnů, než ho překonal film Bedtime Stories. Ve svém prvním týdnu měl film 8 604 048 dolarů v tržbách a v průběhu jeho pobytu v kinech byl tržby odhadovány na 21 521 447 dolarů. V Singapuru se film stal prvním hongkongským filmem, který se dostal do první desítky nejlepších filmů, s celkovým ziskem 513 977 dolarů. Ve Spojených státech se film stal nejúspěšnějším hongkongským filmem, který získal 25 165 794 dolarů. Na celém světě film Ip Man získal přibližně 22 064 860 dolarů.

Kritické přijetí Ip Man získal pozitivní recenze od kritiků. Recenzní agregátor Rotten Tomatoes uvedl, že 85 % recenzí k filmu bylo pozitivních, s průměrným hodnocením 6,9/10. Recenzent Richard Corliss z časopisu Time popsal film jako "čínský výletník, který zábavně ukazuje legendu ve své jedinečné době a na svém místě." Roger Ebert udělil filmu tři a půl hvězdičky ze čtyř a napsal: "Tento film nemá nijak hluboký psychologický význam, ale je to zkušený a efektivní film, který chce diváky pobavit, a díky neotřelému hrdinovi i pobaví."

Nominace a ocenění Na 28. Hongkongských filmových cenách získal film 12 nominací, z nichž vyhrál 5 cen. Film získal ceny za nejlepší film a nejlepší choreografii akcí. Donnie Yen získal nominaci na nejlepšího herce, ale nakonec prohrál s Nickem Cheungem, který získal cenu za svou roli ve filmu Beast Stalker. Wilson Yip získal nominaci na nejlepší režii, ale nakonec prohrál s Johnniem To, který získal cenu za svůj film Sparrow. Simon Yam získal nominaci na nejlepšího herce ve vedlejší roli, ale nakonec prohrál s Liu Kai-chi, který získal cenu za svou roli ve filmu Beast Stalker.

V Číně film získal dvě nominace na 16. cen Satellite, ale nakonec nezískal žádnou cenu. Donnie Yen byl nominován na cenu Satellite za nejlepšího herce, ale nakonec prohrál s Guyem Pearcem za jeho výkon v The Hurt Locker. Film byl také nominován na cenu Satellite za nejlepší cizojazyčný film, ale nakonec prohrál s italským filmem Gomorrah.

Seznam dílů Ip Man (2008) Ip Man 2 (2010) Ip Man 3 (2015) Ip Man 4: Finale (2019)

Recenze Film Ip Man byl pozitivně přijat kritiky a získal pochvaly pro své výkony, akční choreografii a režii. Donnie Yen byl za svůj výkon v hlavní roli Ipa Mana velmi chválen. Kritici také ocenili film za jeho historickou autenticitu a vyváženou směs vážných a humorných momentů. Hlavní výtky filmu zahrnovaly některé nadměrné scény a přehnané použití zpomalených záběrů, ale celkově byl Ip Man považován za vynikající akční film s hlubokým emocionálním jádrem.

Tržby Ip Man byl komerčním úspěchem a vydělal přes 21 milionů dolarů na celém světě. Ve svém domovském trhu v Hongkongu film získal přes 8 milionů dolarů, čímž se stal jedním z nejvýdělečnějších hongkongských filmů roku 2008. Ve Spojených státech dosáhl film tržeb přes 25 milionů dolarů, čímž se stal nejvýdělečnějším hongkongským filmem v historii Spojených států. Ip Man byl také velmi úspěšný v dalších zemích, jako jsou Singapur, Austrálie a Francie, kde vydělal miliony dolarů.

Box office Ip Man získal celosvětově přes 22 milionů dolarů. Ve svém domovském trhu v Hongkongu film vydělal přes 8 milionů dolarů, čímž se stal jedním z nejvýdělečnějších hongkongských filmů roku 2008. Ve Spojených státech dosáhl film tržeb přes 25 milionů dolarů, čímž se stal nejvýdělečnějším hongkongským filmem v historii Spojených států. Ip Man byl také velmi úspěšný v dalších zemích, jako jsou Singapur, Austrálie a Francie, kde vydělal miliony dolarů.

Poté, co se film stal celosvětovým fenoménem, byla v roce 2010 vydána pokračování s názvem Ip Man 2. Třetí film, Ip Man 3, měl premiéru v roce 2015, a čtvrtý a závěrečný film série, Ip Man 4: Finale, byl uveden v roce 2019. Filmy série Ip Man se staly nesmírně populární a získaly kultovní status v rámci fanouškovské základny bojových umění a asijských filmů obecně. Donnie Yen byl uznán za svůj výkon jako Ip Man a série se stala důležitým bodem jeho kariéry.

Závěr Ip Man je hongkongský akční film z roku 2008, režírovaný Wilsonem Yipem, s hlavní roli hrál Donnie Yen. Film je založen na životě legendárního mistra bojových umění Yip Mana, který byl učitelem Wing Chun a učitelem Bruce Leeho. Film sleduje příběh Ipa Mana během jeho života ve Foshanu, kde se musí postavit japonským okupantům během druhé čínsko-japonské války. Ip Man je považován za jednoho z nejlepších filmů v kariéře Donnieho Yena a vytyčil standard pro další filmy o Ipu Manovi. Série filmů Ip Man se stala kultovním fenoménem a získala velkou popularitu po celém světě. Donnie Yenův výkon jako Ip Man byl chválen kritiky a fanoušky bojových umění, což mu pomohlo upevnit svou pozici jako jednoho z největších akčních hvězd v Hongkongu.