Bruce Lee a Wing Chun 

Bruce Lee a Wing Chun

Mistr bojových umění, herec a také tanečník Bruce Lee, vlastním jménem Lee Jun Fan, se narodil 27. listopadu roku 1940 německé matce a čínskému otci v čínské čtvrti města San Francisco v USA.

Věnoval se tréninku bojových umění, což ho později dovedlo na filmové plátno. Svou hereckou prací ovlivnil natáčení a popularitu soudobých akčních filmů.

Bruce Lee se krátce po své smrti se stal legendou a dodnes je znám jako nejvlivnější osobnost bojových umění 20. století.

Život Bruce Leeho

Ještě v dětství se malý Lee s rodiči přestěhoval do Hongkongu, kde také vyrostl a dospěl. Lee byl spíše uzavřené povahy a tak většinu času trávil sportem, tancem a studiem bojových umění. Své pohybové nadání a touhu být nejlepší zúročil nejen úspěchy na sportovním poli a tanečním parketu, ale také hraním ve filmu. Díky své píli a poctivému tréninku platil již v Hongkongu za regionální hvězdu - zahrál si vedlejší dětské role v několika tamních filmech.

Bruce Lee a Wing Chun Kung Fu

Protože byl Lee velmi pilný a pohybově nadaný, za svého žáka jej již v jeho 13 letech přijal jeden z největších mistrů Wing Chun Kung Fu Velmistr Yip Man. Díky tomu dovedl Lee své bojové umění k dokonalosti a později vytvořil svůj vlastní systém boje "Jeet Kune Do", jehož základy spočívají ve stylu Wing Chun Kung Fu.

Bruce Lee v USA

Lee se ještě jako mladík rozhodl přestěhovat zpět do země svého narození, což mu velmi usnadnilo jeho americké občanství. V USA jej ale nikdo neznal a tak jeho začátky nebyly vůbec snadné. Zpočátku se živil jako instruktor tance, později vystudoval universitu ve Washingtonu a nedlouho poté, ve svých 23 letech, si otevřel vlastní školu Kung Fu. Protože Kung Fu bylo v té době v Americe ještě zcela neznámým bojovým uměním, konkurence ho proto netrápila a tak o žáky neměl nouzi - poznal mezi nimi i svou budoucí manželku, s níž si později otevřel další pobočku školy Kung Fu.

Umění Wing Chun Bruce Lee

Paradoxně se výukou Kung Fu dostal do sporu s čínskou menšinou v USA, které vadilo, že předává čínské umění boje cizincům. Lee proto přistoupil na výzvu k boji, která měla určit jeho další osud - pokud zápas prohraje, přestane cizince vyučovat Kung Fu. Lee ale souboj velmi snadno vyhrál. Svého protivníka porazil za necelou minutu a tak se mohl dál v klidu věnovat své škole.

Bruce Lee a filmová kariéra

Leeho hollywoodská filmová kariéra vlastně začala náhodou - v jeho 24 letech jej na mezinárodním turnaji bojových umění zahlédl kadeřník filmových hvězd, kterého stejně jako všechny přítomné ohromila Leeova fyzická převaha nad ostatními bojovníky (i přes jeho malou a hubenou postavu), jeho jedinečný styl, vydávané zvířecí zvuky a ohromná síla. Následujících několik let Bruce Lee strávil natáčením nejrůznějších filmů nebo seriálů, avšak pouze ve vedlejších rolích. Když se poté vydal na návštěvu do Hongkongu, překvapilo ho, jak ho tam díky jeho účinkování v americkém seriálu Zelený Sršáň (the Green Hornet) všichni poznávají. Neunikl ani pozornosti místních filmových producentů, kteří jej brzy oslovili. Teprve v Hongkongu natočil Bruce Lee filmy, které ho proslavily po celém světě. Jednalo se především o snímky Pěst plná hněvu, Cesta draka, Drak přichází nebo Návrat draka aj.

Legenda žije dál

Bruce Lee zemřel předčasně roku 1973 ve svých pouhých 33 letech údajně na následky opuchnutí mozku a krvácení do mozku.

Nedožil se premiéry svého nejznámějšího filmu. 20. července 1973 upadl do kómatu a krátce na to zemřel. Bolela jej hlava, a aby tuto bolest utišil, vzal si prášek (Equagesic). Alergická reakce na prášek způsobila masivní otok mozku (při pitvě bylo zjištěno zvětšení mozkové hmoty z 1,400 na 1,575 gramů), což zapříčinilo smrt.

Wing Chun Kung Fu

Za mnohé své úspěchy vděčí Bruce Lee tréninku bojových umění, především Wing Chun Kung Fu, které ho vyučoval mistr Yip Man.

Wing Chun Kung Fu patří mezi nejmladší styly Kung Fu a na rozdíl od jiných tradičních bojových umění neobsahuje množství složitých sestav, díky čemuž se dá se naučit za relativně krátkou dobu, přičemž umožní zvítězit i nad fyzicky značně silnějším protivníkem.

Hlavními přednostmi, které Wing Chun Kung Fu využívá jsou:

  • Jednoduchost - neobsahuje složité pohybové sestavy.
  • Přímočarost - nepoužívá odklonění protivníkova úderu a poté vlastní úder ve dvou různých fázích. Namísto toho kombinuje odklonění protivníkova úderu a úder do protivníka v jediném pohybu.
  • Ekonomika pohybu - krátké a rychlé pohyby s využitím "středové linie" umožňují ušetřit energii.
  • Minimální použití hrubé síly - před blokováním protivníkových úderů dává Wing Chun Kung Fu přednost jejich odklonění, čímž bojovník využije protivníkovu sílu a hmotnost ve svůj vlastní prospěch.
  • Praktičnost - Wing Chun Kung Fu nevyučuje okázalým, rituálním nebo abstraktním sestavám a pohybům. Namísto toho je zaměřen na skutečnou efektivitu a praktičnost sebeobrany.