Ip Man 2

02.03.2024

Ip Man 2 (čínsky: 葉問2:宗師傳奇, také známý jako Ip Man 2: Legenda Velkého Mistra) je hongkongský biografický film z roku 2010 zasazený do prostředí bojových umění, který volně vychází z života Ip Mana, velkého mistra bojového umění Wing Chun. Jde o pokračování filmu Ip Man z roku 2008 a režíroval ho Wilson Yip. Hlavní roli znovu ztvárnil Donnie Yen. Děj navazuje na události prvního filmu a zaměřuje se na Ipův život v britském Hongkongu. Ip Man se snaží šířit svou disciplínu Wing Chun, ale čelí odporu od dalších praktikujících, včetně místního mistra Hung Ga, Hung Chun-nama (Sammo Hung), a později britského boxerského šampiona Taylora "The Twister" Millera (Darren Shahlavi).

Producent Raymond Wong oznámil plány na pokračování již před uvedením prvního filmu Ip Man do kin v prosinci 2008. Původně se zamýšlelo, že se druhý film bude soustředit na vztah mezi Ip Manem a jeho nejslavnějším žákem, Bruce Leem. Nicméně se tvůrcům nepodařilo uzavřít smlouvu o právech na film s potomky Bruce Lee a rozhodli se zobrazit Leea jen krátce jako dítě. Natáčení filmu Ip Man 2 začalo v srpnu 2009 a skončilo v listopadu téhož roku; natáčení probíhalo ve studiu v Šanghaji. Režisér Yip si pro druhý díl stanovil za cíl vytvořit dramatictičtější film o bojových uměních z hlediska příběhu a charakterizace; syn producenta, scénárista Edmond Wong, chtěl, aby se film zabýval zacházením s obyvateli Hongkongu během koloniální éry a západními představami o čínských bojových uměních.

Ip Man 2 je druhým filmem z série "Ip Man". Měl premiéru v Pekingu 21. dubna 2010 a v Hongkongu 29. dubna 2010. Film získal pozitivní recenze, zejména chválu za vyprávění příběhu a bojovou choreografii Sama Hunga. Během prvního víkendu v kinech vydělal film přes 13 milionů hongkongských dolarů, což překonalo otevírací víkend prvního dílu. Během svého kinopředstavení vydělal Ip Man 2 celosvětově odhadem 49 milionů dolarů.

Děj filmu se odehrává v roce 1950 v Hongkongu, kde Ip Man a jeho rodina přicházejí po válce s Japonskem. Ip Man se pokouší otevřít školu Wing Chun, ale má problémy přilákat studenty kvůli nedostatku povědomí o jeho umění ve městě. Jednoho dne se objeví mladý muž jménem Wong Leung a vyzve Ip Mana na souboj, který však Ip snadno vyhraje. Wong se později vrátí s gangem svých přátel, ale i ti jsou Ipem snadno poraženi. Wong se rozhodne stát Ipovými prvními studenty, což přiláká další žáky do jeho školy.

Ve filmu se dále objevují různé konflikty mezi Ipem a dalšími praktikujícími bojových umění, jako je místní mistr Hung Chun-nam a britský boxer Taylor "The Twister" Miller. Film ukazuje Ipův boj za respekt a uznání jeho umění v novém prostředí v Hongkongu, stejně jako jeho osobní konflikty a vztahy s dalšími postavami.

Natáčení filmu probíhalo pod vedením režiséra Wilsona Yipa a s Donniem Yenem v hlavní roli Ip Mana. Sammo Hung ztvárnil postavu mistra Hung Chun-nama a zároveň se podílel na choreografii bojových scén. Celkově se Ip Man 2 setkal s úspěchem u diváků i kritiků a posloužil jako pokračování úspěšného prvního dílu série.