Wing Chun a jeho účinky na zdraví

Wing Chun a jeho účinky na zdraví

Pro Wing Chun je zdraví velmi důležitou součástí konceptu jako takového. Najdeme zde spoustu benefitů, které podporují jak fyzické, tak i psychické zdraví.

Cvičení tohoto bojového umění například prokazatelně snižuje krevní tlak, napomáhá správnému fungování metabolického systému těla a následného spalování kalorií a má i spoustu dalších výhod. Lepší koordinace

Jeden z úžasných benefitů, které u Wing Chun najdeme, je bezpochyby zdokonalování koordinace. Jako jedno z mála bojových umění využívá práce s oběma mozkovými hemisférami najednou. Učí, jak použít zároveň dva pohyby (např. úder a kryt).

U pokročilejších fází Wing Chun se rozvíjí také jemná motorika pomocí různých úchopů a úderů prstů. 

Wing Chun nabíjí energií a vnitřní pohodou. 

Pokud děláte toto bojové umění poctivě, trpělivě a pomalu, vnímáte jej každým kouskem svého těla, pak se Vám dostane odměny v podobě vnitřního klidu a nabije Vás energií a sílou.

Pozitivní také je, že učit se Wing Chun můžete i na malé ploše, například v obýváku, nebo na hotelovém pokoji, pokud cestujete.

Některé školy Wing Chun spojují i se základy tradiční čínské medicíny a učí, jak efektivně ošetřit drobné ranky a modřiny. 

Pomáhá se vyrovnávat se stresem

Při dobrém a kvalitním tréninku se tělo dostává nejen do dobré fyzické kondice, ale lepší se i ta psychická. Wing Chun totiž učí plně se soustředit na trénink, tudíž na věci, které se okolo nás dějí teď a tady a problémy, které nás sužují, se dostávají do pozadí. Umět se zbavit stresu je bezpochyby přání každého, kdo se s ním musí potýkat, protože omezuje naši výkonnost a úsudek jak v soukromých, tak i pracovních záležitostech a dostáváme se tak do začarovaného kruhu, ze kterého je velmi těžké dostat se ven.

Wing Chun je jedna ze skvělých možností, jak se naučit pracovat nejen se svým tělem jako takovým, ale i se svým vlastním já, s duší a myšlenkami. Takto překonal své problémy i známý herec nominovaný na Oscara - Robert Downy, který díky tomuto bojovému umění zvládl vyhrát dlouholetý boj s drogami, alkoholem a s tím spojenými depresemi.

Zlepšuje reflexy

Ve Wing Chun trénujeme také reflexy, které časem tělo a jeho svalové ústrojí přijímá za vlastní. S postupem času zažijeme situace, kdy například shodíme ze stolu hrníček od kávy, ale neroztříští se na zemi na desítky kousků, protože mu to instinktivně nedovolíme. Jak je to myšleno? Inu je to jednoduché. Naše tělo už bude přesně vědět, jak v takové situaci zareagovat. A později si uvědomíme, že jsme o tom ani nepřemýšleli. Prostě jsme hrníček zachytili a položili jej zpátky na stůl, jako by se nic nestalo.

Zlepšuje činnost očí a zrak

Pokud nemáme soupeře blízko u sebe, musíme si jej kontrolovat očima, abychom byli zároveň v bezpečí a zároveň představovali hrozbu pro nepřítele. V bojových uměních pocházejících ze západu se tolik nevěnují cvičení očí, kdežto v čínských školách tomuto smyslu přikládají neméně důležitý význam. Zvláště u lidí, kteří celý den pracují s počítačem oči otupují a tak je důležité jim jinde dát prostor ke svému rozvíjení.

Zlepšuje rychlost a výkon

Wing Chun je znám svou rychlostí a přesností. Pokud cvičíme správně, naučíme se dokonale spojit rychlost s výbušnou silou. Je to jedna z výhod tohoto bojového umění, protože nás naučí využívat vnitřní energii a uchovávat si energii do zásoby. Jinými slovy nemusíme pořád "jet na plný plyn". Pokud jedeme po dálnici autem a před námi se stane nehoda, naše auto společně s našimi reakcemi musí vyvinout značné úsilí, abychom se incidentu vyhnuli. Pokud nemáme dostatečně odpočinuté a koncentrované smysly, dostaneme se do kolize také. A naše zdraví funguje stejně. Pokud nejsme vnitřně v pořádku, neumíme se postupně vyrovnávat s životními peripetiemi, dá nám o sobě tělo vědět různými nemocemi. Například takový infarkt bývá často spojován právě s dlouhodobou nerovnováhou. A jednou nám obrazně řečeno ze všech těch problémů srdce pukne. Posiluje i nohy a zlepšuje stabilitu

Ve Wing Chun se pomocí různých postojů učíme také perfektní koordinaci nohou. Je zde několik technik k zablokování kopu soupeře, tudíž jednou nohou se bráníme a druhou musíme stát pevně na zemi. Takto postupem času získáváme rovnováhu a stabilitu.

FlexibilitaMyšlena je tím samozřejmě tělesná flexibilita. Lidé se ve Wing Chun protahují před i po tréninku. Správné protahování je velkou a nedílnou součástí tohoto bojového umění. Studenti a mistři, kteří se Wing Chun věnují mnoho let, mají úroveň flexibility shodnou s gymnasty. Posilují tím také horní polovinu těla, u kterého je mimo jiné také důležité, aby se posílilo svalstvo zad a paží, aby bylo v boji co nejlépe využito. Funguje jako účinný lék na bolest zad


Přiznejme si, že většinu z nás někdy trápí bolesti zad. Spousta lidí trpí různými typy nefunkčnosti páteře a těm, kteří mají sedavé zaměstnání, nebo naopak velmi fyzicky náročné, zádové svalstvo ochabuje a nebo je extrémně namáháno, ale nesprávným způsobem. Tudíž máme problémy s ploténkami, blokádami a hrbíme se. Když se zaměříme na postoj u Wing Chun, můžeme vidět, že se zde trénuje a bojuje výhradně s rovnými zády. Proto se přímo úměrně s množstvím lekcí snižují bolesti zad a i v běžných denních činnostech se zdokonaluje práce se zádovými svaly, protože jak jsme si již několikrát řekli, všechny tyto záležitosti se stávají našemu tělu velmi prospěšnou rutinou.