Leung Sheung

03.01.2024

Leung Sheung - Zapomenutý mistr Wing Chun

Leung Sheung (Číňan: 梁 相; narozený 1918 - 1978) byl mistr bojového umění, který studoval Wing Chun , a je známý jako první a starší student Velmistra Ip Mana z Hong Kongu.

V mládí se přestěhoval do oblasti Macaa, portugalské kolonie na ústí řeky Perlová řeka, nedaleko Hongkongu. 

Ve 14 letech začal formálně studovat bojová umění - Choi Li Fut, White Eyebrow a Dragon Style. V roce 1949 měl Leung Sheung již pověst podnikatele, lvího tanečníka a bojovníka.

Během té doby v Hongkongu byl známým jevem lví tanec, při kterém obchodníci zavěšovali zeleninové svazky na balkony svých obchodů. K těm byly připevněny červené obálky s "štěstěnými penězi". Leung Sheung byl často vybrán jako základní postava pro týmy tanečníků. Kromě restaurace, ve které pracoval, se stal úředníkem v Restauratérské asociaci v Hongkongu.

V té době bylo v Hongkongu ubytování vzácné a asociace poskytovala malý byt v Kowloonu svým pracovníkům a lidem prchajícím před komunistickým režimem na pevninské Číně. Leung Sheung, s respektem pro své dovednosti, měl vliv na to, kdo byl ubytován v bytě. Tato situace mu umožnila učit White Eyebrow a současně měl prostor na výuku a cvičení.

Leung Sheung slyšel o Wing Chun od mládí, ale tato umění byla dobře střežená a tajemná. Jeho zájem o ní se však začal projevovat v té době. V roce 1949 se dozvěděl od svého kolegy, pana Lee, že Yip Man, učitel Wing Chun, je v Hongkongu. Leung Sheung ho požádal, aby ho s ním seznámil, protože toužil po tomto umění. Když se setkal s Yip Manem, rozhodl se stát jeho žákem a nabídl mu svůj byt pro výuku. Leung Sheung také představil Yip Manovi další dva žáky, Lok Yiu a Tsui Sheung Tin.

Od roku 1949 do 1955 se Leung Sheung a Lok Yiu intenzivně učili od Yip Mana. V roce 1955 se Leung Sheung vrátil do Macaa, kde učil Wing Chun po dobu jednoho roku, než se v roce 1956 vrátil do Hongkongu. Spolu s Lok Yiu, Tsui Sheung Tin a Wong Sheung Leungem začali veřejně vyučovat Wing Chun. Tvořili první generaci učitelů z Yip Manovy třídy a byli široce uznáváni jako nejlepší studenti, jaké Yip Man kdy vychoval.

Od roku 1956 do roku 1978 Leung Sheung neustále vyučoval Wing Chun. Během své celé kariéry učitele udržoval nízký profil, nikdy nereklamoval svou školu. Jeho slavné slovo bylo: "Najdete-li mě, máte štěstí."

Leung Sheung věřil, že studenti jsou jako třísky na hladině řeky. Obrazně žil na břehu široké řeky a občas by na břehu přistály třísky. Občas je prozkoumal a našel nějaký zajímavý kousek. Postupně by je posunul výše na břeh, aby neodplavaly. Když se třísky začaly hromadit, našel nějaký kousek, který ho zajímal natolik, že ho vzal do své dílny a začal ho tvarovat. Některé třísky však nešlo tvarovat, buď kvůli příliš mnoha uzlům nebo jiným nedostatkům. Avšak ty, které se daly tvarovat, si Leung Sheung ponechal.

V roce 1968, když Bruce Lee vrátil do Hongkongu, se pokusil navázat přátelský dialog s Leung Sheungem. Bruce Lee mu vždy vyjádřil "velký respekt" během jejich setkání. Jak Bruce Lee, tak Tsui Sheung Tin nazývali Leung Sheunga svým starším bratrem. V roce 1970 měl Leung Sheung odstraněn kámen z ledviny. Po odstranění kamene se jeho zdraví začalo postupně zhoršovat a Leung Sheung zemřel v roce 1978.

Leung Sheung, spolu s Lok Yiu a Chu Shong Tin jsou považováni za tři nejstarší studenty Velmistra Ip Mana první generace tzv "za uzavřenými dveřmi".

V roce 1956 Leung Sheung začal učit Wing Chun veřejně. Byl jedním z mála studentů, které Ip Man podporoval v otevření veřejné školy Wing Chun.

Významní studenti : Kenneth Chung , Leung Ting , Leung Kam Tin, Leung Yin