Samuel Kwok

25.05.2024

Samuel Kwok se narodil 6. dubna 1948 v Hongkongu jako syn církevního pastora. Po odchodu do důchodu z NHS je nyní Samuel Kwok plnohodnotným instruktorem bojových umění a vyučuje Wing Chun po celém světě.

Jeho zájem o bojová umění začal v raném věku, kdy jeho první zkušeností bylo White Crane Kung Fu pod vedením jeho strýce Luka Chi Fua. Trénink ve Wing Chun zahájil v roce 1967 pod Chan Wai Lingem v Hongkongu.

V roce 1972 Samuel Kwok přišel do Spojeného království studovat psychiatrické ošetřovatelství a hledat nový život. Když žil v Londýně, chodil do kostela reverenda Kaoa, který mu řekl o jednom z věřících, učiteli Wing Chun jménem Lee Sing. Ten začal Samuela Kwoka učit v roce 1973.

V roce 1978 se Samuel Kwok vrátil do Hongkongu s nadějí, že najde pravý zdroj Wing Chun. Byl představen Ip Chunovi prostřednictvím Lee Singa, který tehdy vstupoval do Ip Man Martial Arts Association. Během druhého setkání s Ip Chunem mu bylo nabídnuto učení technik Wooden Dummy. Uvědomujíc si velkou čest, kterou mu bylo poskytnuto, Samuel Kwok nabídku přijal. V té době Ip Chun učil pouze na částečný úvazek.

Několik následujících let měl Samuel Kwok soukromé lekce od Ip Chuna a po dosažení mistrovské úrovně ve Wing Chun otevřel svou první školu v Hongkongu. Jeho studenti si brzy získali jméno na turnajích a předváděcích akcích v kolonii.

V roce 1981, po návratu do Spojeného království, byl Samuel Kwok jmenován předsedou a starším zámořským zástupcem Ip Chun Martial Art Association velmistrem Ip Chunem.

Po usazení se ve Spojeném království začal mistr Kwok vyučovat Wing Chun soukromě, ale později otevřel svou první školu kvůli velkému zájmu několika nadšenců bojových umění. Ve snaze propagovat tradiční Wing Chun a svého Si-Fua uspořádal mistr Kwok v roce 1981 první z mnoha seminářů ve Spojeném království pro velmistra Ip Chuna.

V roce 1991 pozval mistr Kwok oba velmistry, Ip Chuna a Ip Chinga, do Spojeného království, aby uspořádali své první společné semináře po celé zemi. To byla první návštěva velmistra Ip Chinga ve Spojeném království.

V roce 1994 se mistr Kwok vrátil do Hongkongu studovat u velmistra Ip Chinga. Téhož roku představil mistr Kwok Stevea Lee Swifta z New Yorku velmistru Ip Chunovi a pomohl organizovat několik velmi úspěšných seminářů v Americe, které vedl velmistr Ip Chun.

V roce 1995 byl velmistr Ip Ching opět pozván mistrem Kwokem do Spojeného království, aby vedl několik seminářů po celé zemi, tentokrát ho doprovázel velmistr Chu Shon Tin, jeden z prvních studentů velmistra Ip Mana v Hongkongu.

Taktéž v roce 1995 navštívili dva slavní bratři, velmistr Ip Chun a Ip Ching, Chicago, aby poprvé učili společně v Americe. Tuto návštěvu opět zorganizoval a asistoval mistr Samuel Kwok.

Asociace bojových umění Samuel Kwok Wing Chun Martial Art Association se nyní stala jednou z největších organizací Kung Fu v zemi. S žáky v Evropě, USA, Jižní Africe a Austrálii se stala mezinárodní. Ačkoli má mistr Kwok mnoho žáků, kteří pro něj učí, vždy zůstal věrný pravé tradici Wing Chun a stále vyučuje osobně.

V roce 1998 získal mistr Samuel Kwok bakalářský titul s vyznamenáním na Manchesterské univerzitě za celoživotní přínos a propagaci bojových umění. Dnes mistr Kwok neustále propaguje Wing Chun po celém světě pořádáním a organizováním seminářů, soutěží, ukázek, knih, videí a pomáháním B.C.C.M.A. propagovat čínská bojová umění. Také pomáhá organizovat zájezdy a tréninky v Hongkongu s velmistrem Ip Chingem pro své studenty, aby i oni mohli těžit z učení tohoto velkého mistra.