Ng Wah Sum 吳華森師傅

07.01.2024

Ve světě Kung Fu byla první láskou Sifu Ng Wah Sama styl Hung Ga. Studoval větev Cheung Kiu Ma tohoto stylu pod vedením Sifu Lama Fei Hunga. Jeho zájem byl zejména upoután na výrazné pohyby Hung Ga, jednalo se o fyzicky náročný a dramatický styl, který byl poutavý při sledování.

Po několika letech studia Hung Ga se Sifu Ng Wah Sum dostal k zápasu beimu, což bylo srovnání dovedností obvykle probíhající v uličce nebo na střeše. Tato událost výrazně ovlivnila jeho život. Během tohoto zápasu se Sifu Ng Wah Sum vrhl k útoku na svého soupeře, ale předtím, než stačil zasáhnout, byl několikrát zasažen rychlými údery do hrudníku. Tato nečekaná porážka ho fyzicky i mentálně poznamenala. Po této události se zeptal svého učitele, Sifu Lama Fei Hunga, proč byl schopen dostat několik úderů dříve, než stihl cokoli udělat.

O několik měsíců později Sifu Ng Wah Sum narazil na tohoto soupeře, který byl hostem na přátelském setkání. Jeho přítel ho představil a zjistil, že soupeř cvičí Wing Chun pod vedením Leung Sheunga, žáka legendárního Yip Mana. V té době bylo Wing Chun málo známé a často bylo považováno za styl vhodný spíše pro ženy. Během rozhovoru s soupeřem Sifu Ng Wah Sum zjistil, že byl snadno zasažen charakteristickými řetězovými údery Wing Chunu.

I když bylo beimu již za ním, Sifu Ng Wah Sum stále cítil píchání těch ran a začal pochybovat o účinnosti technik Hung Ga. Po několika měsících, prostřednictvím svého přítele Ho Gaya, navštívil školu Leung Sheunga (ve skutečnosti byl Sifu Leung Sheung na jeho návštěvu připraven). Tato škola se nacházela na Liberty Road 10 v Kowloonu. Návštěva proběhla dobře, a tak Sifu Ng Wah Sum začal studovat Wing Chun pod vedením Leung Sheunga v roce 1961.

Pro Ng Wah Sama bylo studium Wing Chun náročným úkolem. Trénink Hung Ga ho učinil tvrdým a tuhým, a tak musel změnit svůj styl od fyzicky náročného Hung Ga k měkčímu a žensky laděnému Wing Chun. Sifu Leung Sheung mu nařídil, aby se uvolnil a každý den jemně otřásal zápěstími, aby se stal pružnějším.

V té době bylo Wing Chun stále považováno za "malou rodinu". Sifu Ng Wah Sum měl možnost trénovat s dalšími žáky Yip Mana. Později se připojil k nim a sledoval nebo se účastnil beimů.

V létě 1969 se Sifu Ng Wah Sum zúčastnil prvního turnaje východního Kung Fu v Singapuru. I když v zápase prohrál na body, podařilo se mu svého soupeře vyrazit z ringu pomocí techniky Po Pai.

Po turnaji Sifu Ng Wah Sum založil vlastní školu Wing Chun na ulici Sai Yeung Choi v Kowloonu. Mezi jeho prvními studenty byli Lee Wai Ming, Leung Yin, Leung Woon Lam, Wong Kwai Lun a Chung Kwok Chow. Po dvou letech tréninku se Leung Yin zúčastnil druhého turnaje východního Kung Fu v Singapuru a získal titul prvního vicešampiona. Pro Sifu Ng Wah Sama to byl vrchol jeho školní kariéry. V té době, v roce 1972, se Chung Kwok Chow přestěhoval do New Yorku a založil vlastní školu Wing Chun.

Škola Sifu Ng Wah Sama byla pouze dva bloky od Yip Mana, který byl tehdy již polovinu v důchodu. Yip Man sem chodil několikrát týdně, aby popíjel čaj se Sifem Ng Wah Sama. Někdy spolu hráli mahjong nebo šli do kina. Ačkoliv byl Yip Man legendou, zůstával vždy skromný a tichý.

V 70. letech, když Bruce Lee dosáhl vrcholu své popularity, byla Wing Chun velmi žádaným stylem. Bruce Lee vytvořil celosvětový zájem o Kung Fu, zejména o Wing Chun. V důsledku toho byla škola Sifu Ng Wah Sama každý den přeplněná studenty, až 40 z nich se tísnilo v prostoru o rozloze pouhých 500 čtverečních stop.

V roce 1980 se Sifu Ng Wah Sum účastnil dalšího významného beima. Tentokrát byl jeho soupeřem instruktor Kung Fu. V jednom okamžiku se soupeř pokusil zaútočit pomocí sau kuen (úder shora). Sifu Ng Wah Sum na tento útok reagoval posunutím se na stranu a použitím wu sau (blokování rukou) k zastavení útoku. Současně protiútočil chung kuen (úderem do středu) a svého soupeře srazil z jeho pozice. Celý tento incident byl svědkem novinář, který jej zachytil a další den jej zveřejnil v novinách.