Ip Man 3

08.03.2024

Ip Man 3 je hongkongský biografický film z roku 2015, který se zaměřuje na bojová umění. Film režíroval Wilson Yip, produkoval Raymond Wong a scénář napsal Edmond Wong. Akční choreografii zajistil Yuen Woo-ping. Tento snímek je třetím dílem ve filmové sérii Ip Man, která je inspirována životem mistra bojových umění Wing Chun, Ip Mana. Hlavní roli Ip Mana opět ztvárnil Donnie Yen. Film se také zaměřuje na vztah Ip Mana s jeho žákem, slavným Bruce Leem, kterého ve filmu hrál Danny Chan. Další významnou postavou je Ip Manův kolega a rival Cheung Tin-chi, známý také jako Sum Nung, kterého ztvárnil Zhang Jin. Ve filmu se objevuje také Mike Tyson. Natáčení začalo v březnu 2015 a skončilo v červnu téhož roku.

Premiéra filmu se konala v Hongkongu dne 16. prosince 2015, a oficiální uvedení proběhlo v Hongkongu, Singapuru a Malajsii dne 24. prosince 2015. Film měl premiéru na Tchaj-wanu 31. prosince 2015, v Novém Zélandu a ve Spojeném království 15. ledna 2016 a o týden později v Austrálii. Ve Spojených státech měl premiéru 22. ledna 2016 a v pevninské Číně byl uveden 4. března 2016. Film získal pozitivní recenze a získal osm nominací na ceny Hong Kong Film Award, včetně nejlepšího filmu a režie. Vyhrál v kategorii Nejlepší střih. Dále získal ocenění za nejlepší akční choreografii, režii a film na Mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji 2016.

Děj filmu se odehrává v roce 1959 v Hongkongu, kde Ip Man žije nenápadným životem. Jeho syn Ip Chun se vrátil do Foshanu, a tak Ip zůstává se svým mladším synem Ip Chingem a jeho manželkou Cheung Wing-sing v Hongkongu. Bruce Lee navštíví Ip Mana a požádá ho, aby se stal jeho studentem. Poté, co Lee předvede své schopnosti, Ip ho neodmítne, ale ani nepřijme. Ip se také potýká se svým kolegou a rivalem, Cheung Tin-chi, který touží překonat Ip Mana.

Tin-chi se zapojuje do podzemních bojů organizovaných Ma King-sangem, vůdcem místní triády, který spolupracuje s americkým developérem Frankem. Když se Ip pokusí ochránit školu před Maovými zločinci, začíná boj o její ochranu. Ip hledá pomoc u svého přítele Fat Poa, policisty, který souhlasí s pomocí, ale Ip si uvědomuje, že školu musí chránit sám se svými studenty.

Nakonec se Ip ocitá ve vyhroceném konfliktu s Frankem, který chce Ipa za každou cenu zlikvidovat. Konfrontuje ho v boji, který nakonec vyhrává, přestože Frank slíbil odejít, pokud Ip vydrží tříminutový souboj. Mezitím se Ip dozvídá o nemoci své manželky a musí se vyrovnat s vlastními citovými záležitostmi. Nakonec se Ip utká s Tin-chim v boji, který rozhodne, kdo je pravým mistrem Wing Chun.

Film končí závěrečným textem na obrazovce, který informuje o osudu postav a odkazuje na dědictví Ip Mana, který pomohl učinit Wing Chun mezinárodně známým.