Ip Man (Yip Man)

Ip Man - Velmistr Wing Chun


V Asijském světě je oblíbenou tradicí sestavovat si rodokmen své rodiny ideálně i s fotografiemi, pokud jsou k dispozici a ty pak hrdě vystavovat na čestném místě v domě.

Totéž se týká i jiných skupin - například školy bojového umění si také sestavují rodokmen svých nejvýznamnějších učitelů (mistrů), jejichž přičiněním se mohlo bojové umění šířit dál, po staletí předávat z učitele na žáka a díky tomu neupadnout v zapomnění.

Pakliže patříte mezi příznivce čínského bojového umění Wing Chun Kung Fu, vydejte se s námi na cestu za legendou jeho historie.

Historie Wing Chun Kung Fu

Historie Wing Chun Kung Fu není úplně jednoznačná a ne vše je doložitelné, takže některé části příběhu je možno považovat za legendu, která se však natolik vžila a rozšířila, že je dnes nedílnou součástí historie tohoto bojového umění.

Příběh Wing Chun Kung Fu začíná v Číně 17. století. Tehdy se ještě Kung Fu vyučovalo v malých uzavřených skupinách většinou v klášterech. Jedním z nich byl dnes světoznámý klášter Šaolin, jehož pověst jakožto místa, kde se vyučuje Kung Fu na vysoké úrovni, byla již tenkrát natolik silná, že se donesla až k panovníkovi tehdy vládnoucí dynastie Manchu.

Kláštěr Shaolin

Manchuové se obávali všeho, co by mohlo jejich pozici ohrozit a proto se rozhodli vyplenit klášter, ve kterém údajně přebývalo tolik skvělých bojovníků Kung Fu a vyslali na Šaolin svou armádu. Vojsko klášter zničilo a v jeho útrobách nalezlo smrt mnoho mnichů a mnišek. Některým se však podařilo uprchnout. Jedním z utečenců byla i mniška a abatyše Ng Mui, která posléze nalezla útočiště v klášteře Bílého jestřába na úpatí hory Tai Leung, kde se seznámila s panem Yim Yee a jeho dcerou Wing Chun, kteří spolu na tržnici prodávali sójové tofu.

Dcera Wing Chun

Wing Chun trápil její nechtěný nápadník, který se ji snažil získat nevybíravými způsoby i násilím. Wing Chun proto z města odešla a přechodný domov nalezla u mnišky Ng Mui, která ji naučila své Kung Fu, aby se Wing Chun mohla nechtěnému nápadníkovi ubránit. Wing Chun se učila rychle a po návratu do města skutečně svého nechtěného nápadníka vyzvala na souboj, který vyhrála.

Později se Wing Chun provdala za Leung Bok Chau a také mu předala své umění Kung Fu. Tak se postupem staletí toto bojové umění přenášelo z učitele na žáka přes Leung Bok Chaua, Wong Wah Boa, Leung Yee Taie, Leung Jana a Chan Wah-Shuna až k Yip Manovi a dál na jeho žáky.

Velmistr Wing Chun Yip Man

Jednou z nejznámějších postav Wing Chun Kung Fu je Velmistr Yip Man (někdy se užívá zápisu Ip Man nebo Ye Wen a je znám také pod označeními Man Suk nebo Man Gung). Zhruba první polovina života Yip Mana je zahalena rouškou tajemství - existuje několik verzí toho, kde pobýval a čím se zabýval, kde studoval bojové umění a jak se z něj stal světoznámý mistr.

Yip Manovo mládí je obestřeno rouškou tajemství

Velmistr Yip Man se pravděpodobně narodil někdy mezi léty 1893 až 1898 v Číně ve městě Foshan do rodiny zámožného obchodníka a jeho původní občanské jméno znělo Yip Gei-Man. V ranném mládí studoval Wing Chun Kung Fu údajně u dobrého rodinného známého Chan Wah-Shuna a po jeho smrti se ve svých osmnácti letech vydal pokračovat ve studiu Wing Chun Kung Fu do Hong Kongu, kde jej vyučoval mistr Leung Bik.

Některé zdroje uvádějí, že teprve v Hong Kongu Yip Man naplno rozvinul své schopnosti boje, avšak dle jiných informací Yip Manovo Kung Fu dosáhlo mistrovské úrovně již doma ve Foshanu a to nejen poctivým a pilným tréninkem, ale i díky tzv. "vhledům", což jsou mystické stavy, které lze zažít díky hluboké meditaci.

Každopádně byl Yip Man již jako mladý muž známý díky svým mistrovským schopnostem boje, přesto ale Wing Chun Kung Fu hodně dlouho nevyučoval a není ani známo, čím se během této doby zabýval nebo kde pobýval.

První školu Wing Chun si Yip Man otevřel během II. Světové války

Teprve roku 1942 během druhé světové války a japonské okupace Číny začal ve městě Yongan nabírat své první žáky, z nichž k nejznámějším se řadí Chow Ywong-Yiu, Kwok Fu nebo Lun Gai. O sedm let později v roce 1949 však emigroval kvůli vzrůstající síle komunismu v Číně do čínského města Macao, které v té době bylo portugalskou kolonií a tudíž chráněno před komunismem. Krátce poté se vydal do sousedního Hong Kongu, který byl zase pod správou Spojeného Království Velké Británie a Severního Irska a tudíž také bez komunistického vlivu.

V Hong Kongu se mezi Yip Manovými žáky objevil i Bruce Lee

V Hong Kongu pokračoval v náboru dalších studentů, mezi nimiž byli především členové spolku pracovníků restaurací ("Restaurant workers union"). I v Hong Kongu se z Yip Manových rekrutů vytříbila skupina vynikajících studentů, z nichž se později stali mistři Wing Chun Kung Fu a ti předávali své znalosti tohoto bojového umění dále. Mezi nejznámější patří například Bruce Lee, který se kromě svého umění boje proslavil i ztvárněním řady hlavních rolí v Hong Kongských akčních filmech s Kung Fu tématikou.

Yip Man byl znám nejen svým uměním boje ale i svou přátelskostí

Yip Man byl pro své studenty inspirací nejen svým dokonalým uměním boje, ale také svou mírnou a přátelskou povahou, takže jej jeho studenti začali přezdívat Man Suk, což doslova přeloženo znamená "strýček Man" a později, když už přicházel do let, se jeho přezdívka změnila na Man Gung - "dědeček Man".

Velmistr Yip Man se stal legendou

Již za svého života a vychoval řadu žáků, z nichž mnozí se sami staly mistry bojových umění. Velmistr Yip Man zemřel roku 1972 ve věku 79 let (nebo možná o něco mladší, neboť různé zdroje se rozcházejí v datech jeho narození).

Filmografie na téma Yip Mana a Wing Chun Kung Fu

Na téma Yip Manova života byl v roce 2008 v Číně natočen film s názvem "Ip Man" s Donnie Yenem v hlavní roli. Film se postupně dočkal dalších tří pokračování pod názvy "Ip Man 2: Legend of the Grandmaster" a "Ip Man 3: The Legend is born" a v roce 2013 vstoupil do čínských kin již čtvrtý díl s názvem "Ip Man 4 : The Final fight".

Život Yip Manova učitele Leung Bika a jeho příbuzných mapuje nedávno natočený film "Dr. Leung Jan with Leung Bik and Leung Chun", který byl uváděn rovněž jako seriál.

Kromě toho existují i filmy zaměřené na legendu o vzniku Wing Chun Kung Fu, jako jsou například filmový snímek "Wing Chun" z roku 1978, případně film rovněž ze stejného roku "Invicible Shaolin", který bývá uváděn také pod názvem "Unbeatable Dragon".

Wing Chun Kung Fu

Tradiční bojové umění, které bylo sestaveno pro reálnou sebeobranu.

Jeho základními znaky jsou:

  • efektivní sebeobrana
  • boj na blízkou vzdálenost
  • protiúdery

Při cvičení Wing Chun získáte:

  • sebevědomí
  • vysokou odolnost
  • cvičení pro zdravé tělo
  • zvýšení koncentrace

Seznamte se s uznávaným stylem Wing Chun Kung Fu.