Čchi-kung: Nejvyšší tajemství umění Wing Chun
Čchi-kung: Nejvyšší tajemství umění Wing Chun
Čchi-kung, neboli vnitřní aspekt Wing Chun, je jedním z posledních velkých tajemství umění. Tento aspekt se ve školách málokdy vyučuje nebo dokonce diskutuje. Jiní uznávají jeho sílu, ale potřebují ji začlenit do svého tréninku. Západní studenti Wing Chun by neměli být překvapeni, když zjistí, že jejich linie Kung Fu se vždy vrátí k čínskému původu. V Číně rychle pochopili, že Čchi-kung je pro Číňany nedílnou součástí všech stylů Kung Fu. Je absurdní, aby Číňané cvičili kung-fu bez rozvoje energetických dovedností. Vždy učí a cvičí bojová umění s energií chi.
Nejmodernější Wing Chun pochází z linie velmistra Yip Mana. Velmistr Yip váhal, zda má naučit aspekt čchi systému studenty, kteří potřebují být více angažovaní nebo talentovaní. Existuje však mnoho zpráv o dovednostech Chi-kung velmistra Yip. Občas strávil až hodinu předváděním formy Sil Num Tao. Podle zpráv si občas položil na ramena mokrý kus papíru. Po dokončení stavu by teplo generované energií vysušilo formu. Každý, kdo je obeznámen s tréninkem čchi-kungu, by to poznal jako standardní postupy pro rozvoj čchi.
Ti, kteří zvládli základní techniku Wing Chun rozvoje čchi, se zdráhali předávat své znalosti dál. Možná to byl kulturní problém, který vedl čínské učitele k tomu, aby se vyhýbali výuce čchi pro nečínské studenty. Kvůli nedostatku praktického porozumění čchi na Západě bylo pro čínské učitele náročné předávat tyto informace. Dokonce i dnes se někteří pedagogové zdráhají diskutovat o Chi se svými studenty v otevřeném nebo veřejném prostředí. V kruzích západních větví Wing Chun je Chi často považováno spíše za mýtické než skutečné. Ti, kteří si toho jsou vědomi, se nadále drží tradice udržování zavřených úst vštěpované Wing Chun.
Druhým důvodem, proč se mnoho praktikujících Wing Chun potřebuje blíže seznámit s vnitřním aspektem svého umění, je to, že Wing Chun může být účinným bojovým systémem, aniž by zvládli náročnou vnitřní část. Aikido je v tomto ohledu srovnatelné. Mnoho policistů se učí techniky aikidó, které jim pomáhají ovládat a podmaňovat si drsného jedince. Tyto techniky jsou účinné, ale mají jen nepatrný zlomek skutečné síly, kterou mohou projevit, když se naučíte prostřednictvím vnitřního aspektu Aikido. Sledování záběrů velkého zakladatele aikidó, OSensaie Uyeshiba, demonstrující jeho dovednosti, odhaluje rozdíl mezi aikido prováděným s energií čchi (ki) a technikami aikidó, které jsou dány orgánům činným v trestním řízení. Totéž platí pro Wing Chun. Jeho metody jsou účinné, protože jsou založeny na vědeckých principech a navrženy tak, aby byly účinné a efektivní. I když je Wing Chun špatně proveden, předčí mnoho jiných systémů bojových umění. Když se Wing Chun provádí s neporušenou celou svou podstatou, s dovednostmi čchi-kungu podporujícími rámec vysoce kvalitních technik, je exponenciálně účinnější, silnější a dokonce magický.
Stejně jako Aikido je Wing Chun vnitřním uměním čchi-kungu. Všechny jeho principy, postoje, techniky a filozofie tomu nasvědčují. Je to tak evidentní, že se zdá skoro absurdní na to poukazovat! Nicméně, stejně jako Aikido, někteří cvičenci Wing Chun se zaměřují pouze na techniku, zatímco jiní trénují svou energii. Výuka bojových umění bez zdánlivě mystických vnitřních prvků je mnohem jednodušší. To je důvod, proč existují dvě verze Aikido, jedna s vnitřními dovednostmi a druhá bez. Wing Chun má vnitřní variaci i variaci založenou na technice. Bez vnitřního aspektu je Aikido a Wing Chun mnohem jednodušší se naučit.
Dnes jsou bojová umění vysoce komercializována. Učitelé se snaží přilákat více studentů do větších škol, aby zvýšili svůj příjem. Studenti jsou během školení uspěchaní a v důsledku toho nemusí získat vysoce kvalitní dovednosti. Správná výuka čchi-kungu vyžaduje oddaného, trpělivého studenta a instruktora mudrců, který dokáže ukázat cestu. Tento nepostradatelný aspekt Kung Fu musí být dokončen včas! Ti, kteří se pokoušejí naučit vnitřní stranu, aby narazila na nejvýraznější potíže. To se nedá naučit! Dobrý pedagog může jen ukázat cestu. Může vyzvat studenta, aby zažil jeho čchi, ale je na studentovi, aby si ho osvojil. Mnohem jednodušší je instruovat techniku nebo pohyb. Strategie, které lze pozorovat, korigovat, drilovat a praktikovat. Student jej také může snadno napodobit. Ale vnitřní dovednosti nelze vidět navenek; lze je pouze cítit nebo zažít, a to je nejnáročnější učit druhého člověka. To jsou důvody, proč se vývoj čchi-kungu v moderních Wing Chun a dalších bojových uměních zpomalil.